tui na2Tuina využíva diagnostické metódy čínskej medicíny a na základe dôkladnej diagnózy je prevedená masážna technika-väčšinou sled techník smerujúcich  k náprave dynamiky qi (čchi(v organizme  a tým je docielené uzdravenie alebo zmiernenie príznakov choroby. V čínskej medicíne má tuina nepostrádateľnú úlohu a je to vedĺa akupunktury, dietetiky,fytoterapie plnohodnotná  liečebná disciplína čínskej medicíny.

 Čo je to Tuina?

Tuina v preklade znamená tlač a uchop.Pramene masáží v Číne siahajú až do doby Žlutého cisára.Mýtický prvý cisár Číny Huangdi podla prameňov vládol V rokoch 2697 do 2597 pr.nl alebo 2696-2598 pr.nl.Tu je vidieť, že tradícia masáží siaha takmer 5000 rokov späť do histórie.V diele Huangdi Neijing Suwen- vnútorný kánon Žltého cisára  pochádzajú z doby 100 rokov  pred naším letopočtom a sú prvé písané zmienky o využitiach masáží v liečebnej praxi. Pôvodne sa masáže v Číne označovali ako mo shou -trenie rukami , potom sa užíval názov anmo-zmáčkni a tri , a až v období dynastie Ming 1368-1644 sa vžil dodnes používaný názov tuina -tlač a uchop.

Tuina-čínska tlaková meridiánová akupresúrna masáž. Vychádza z tradičnej čínskej medicíny. Využíva sa tu množstvo masážnych techník, ktorými sa pôsobí cez akupresúrne tlakové body, ktoré sú prepojené s energetickými dráhami ľudského tela. Tradičná čínska medicína vníma ľudské telo diametrálne odlišne na základe teórie Jin a Jang, 5-tich elementov, teórie energie a krvi. Pri Tuina masáži ide o veľmi dokonalú a účinnú manuálnu techniku, pomocou ktorej masér pôsobí na určité energetické kanály nášho tela stimuláciou či tlmením. Zlepšuje mikro a makrocirkuláciu, odstraňuje bolesti, uvoľňuje napätie vo svaloch a taktiež psychické napätie, privádza klienta do pohody a harmónie. Spôsob harmonizácie je príjemný a účinný. Počas masáže sa systematicky prepracováva telo podľa priebehu meridiánov, cielený tlak pôsobí na pohybový a oporný aparát, svalový systém, priaznivo ovplyvňuje lymfatický a nervový systém. 

Načo sa používa: hĺbková Tuina masáž znamená biodynamickú korekciu, navracia elastyčnosť a symetriu pohybového aparátu vrátane chrbtice. Výsledkom je aktivácia lymfatického toku a krvného obehu v hlbokých vrstvách tkaniva a predovšetkým sa koriguje harmonický tok nervových impulzov vegetatívneho systému. Masáž je súčasne diagnostikou a korekciou svalovej nerovnováhy. Tuina odstraňuje únavu, svalové kŕče, nervové napätie, bolesti chrbta, šije a hlavy, stimuluje krvný a lymfatický obeh, odplavuje toxické látky, uvolňuje svaly, kĺby, šľachy... Tuina masáž má výborné preventívne a regeneračné účinky.

              823 dl photo 90488             images           shutterstock 117075448 530x350